A szélsőséges szunniták előretörését és társadalmi elfogadottságát Irakban nagyban segítette a síitákat előtérbe helyező központi kormány, valamint az áprilisi parlamenti választások után hónapokig húzódó iraki belpolitikai válság. Az IÁ Szíriában az immár majdnem négy éve dúló véres polgárháború okozta káoszt és a szétaprózódott szíriai felkelőcsoportok egymás és a Bassár el-Aszad szíriai elnökhöz hű kormányerők elleni küzdelmét használta ki.
Mindenesetre nem idén tűnt fel a terrorszervezet először: a jelenleg az Iszlám Állam nevet viselő, de az év elején még Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) elnevezéssel illetett szélsőséges csoport változó intenzitással és sikerrel, de immár egy évtizede harcol különböző célpontjai ellen. A szervezet szinte mindenkivel összerúgta a patkót a térségben, az al-Kaida nemzetközi terrorhálózathoz is konfliktusos viszony fűzi, mivel annál sok esetben radikálisabban lép fel, és attól sem riad vissza, hogy felkoncolja a nézeteiket nem osztó szunnita szélsőségeseket.
Januárban az ILIÁ fegyveresei teljes egészében elfoglalták a nyugat-iraki Fallúdzsa városát és Ramádi egyes részeit. A szervezet fellegvárának számító, szíriai Rakkát és több más kisebb északkeleti települést már tavaly hatalmába kerítette az ILIÁ, ahol bevonulása óta brutális erőszakkal kényszeríti a lakosságot az általa helyesnek vélt életmód betartására.
Az Abu Bakr al-Baghdadi vezette, szakértők szerint január elején több tízezer tagot számláló ILIÁ régóta deklarált célja, hogy szunnita kalifátust hozzon létre a történelmi Levante területén, Irak nyugati és Szíria keleti területeinek összekapcsolásával, és úgy tűnik, idén közelebb került ezen elképzelésének megvalósításához, mint eddig bármikor.
A fokozatosan megerősödő dzsihadisták június elején Irakban villámhadjáratot indítottak, amelynek során bevették az ország második legnagyobb városát, Moszult, és hatalmas területeket hasítottak ki maguknak az ország északi, valamint Szíria déli részéből. Gyors győzelmeikkel odáig jutottak, hogy június 29-én al-Baghdadi bejelentette: a saríán alapuló kalifátust alapít az általa elfoglalt területeken. A csoport ekkor változtatta nevét Iszlám Államra.